W jaki sposób działają firmy, które zarobkowo zajmują się przewozem osób? Jakie trzeba spełnić wymagania, by mieć taką firmę?

  • Posted on: 16 September 2017
  • By: addmean
Przewożenie osób busami opisuje ustawa o transporcie drogowym, jak i akty wykonawcze tej ustawy. Czy prawo tak naprawdę przewiduje, jak powinny prezentować się tego typu przewozy, na przykład jak dużo osób może jechać takim busem?


jezdnia
Author: Highways Agency
Source: http://www.flickr.com
Przepisy ustawy o transporcie drogowym wykorzystywane są w transporcie drogowym w sytuacji przewozu osób w pojazdach o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 ton, w transporcie o charakterze zarobkowym. Ustawa taka jednak nie posiada zastosowanie do przewozu drogowego, który świadczony jest pojazdami samochodowymi odpowiednimi konstrukcyjnie do przewożenia nie więcej aniżeli dziewięciu osób razem z kierowcą, w tak zwanymi niezarobkowym przewozie drogowym osób. Przepisy ustawy dotyczącej transportu drogowego stawiają dość szczególne wymogi formalne dla kierowców, którzy zajmują się ciągłym przewozem ludzi o charakterze zarobkowym- zobacz. Tego typu wymogi muszą być spełnione, by w ogóle można było prowadzić tego typu działalność gospodarczą. Wymogi muszą dać pewność bezpieczeństwa przewożonych osób. Podstawą uprawniającą do przewożenia osób w transporcie regularnym jest uzyskanie licencji na przewożenie.


kierowca w samochodzie
Author: http://www.sxc.hu
Source: http://www.sxc.hu
Taką licencję wystawiają właściwe organy administracji, w krajowym transporcie drogowym jest to starosta właściwy dla siedziby przewoźnika. Tą licencję można również odebrać. Tak jest w przypadku jak na przykład wydano prawomocne orzeczenia jakie zakazuje właścicielowi pozwolenia prowadzenia działalności gospodarczej, która objęta jest licencją, oraz też kiedy przedsiębiorca nie spełnił wymagań uprawniających do wykonywania działalności w branży transportu drogowego lub też rażąco naruszył warunki określone w licencji. Otrzymanie certyfikatu kompetencji zawodowych jest związane z koniecznością zaliczenia egzaminu, jaki obejmuje, między innymi zadania posiadające związek z bezpieczeństwem ruchu oraz stanem technicznym aut, jakie są przeznaczone do transportu (sprawdź przeprowadzki biur) osób- http://www.taxieska.mielec.pl/kontakt.


Bez takiego certyfikatu nie jest możliwe, aby założyć działalność gospodarczą w zakresie obejmującą transport osób. W jaki sposób wybrać najlepszą firmę? Na pewno jest to łatwiejsze, jeśli zamieszkujemy przykładowo w Mielcu, ponieważ taksi ma w ofercie całkiem solidny, po konkurencyjnych cenach.