Niewielki poradnik dla żółtodziobów - jakie teraz mamy sposoby cięcia stali i którą z nich najlepiej wybrać?

  • Posted on: 18 August 2017
  • By: addmean
Dla wszystkich osób niekoniecznie zorientowanych w kwestiach technicznych postanowiliśmy przygotować cykl artykułów na takie właśnie tematy. Jeśli szukasz porady dotyczącej na przykład tego, jakich materiałów użyć do budowy swojego domu albo w jaki sposób tnie się stal, wtedy nasz cykl tekstów przeznaczony jest niewątpliwie właśnie dla Ciebie.


W niniejszym tekście wyjaśnimy Ci, jakie współcześnie stosuje się techniki przecinania stali, a dodatkowo odpowiemy na pytania, czy każdy typ stali da się przeciąć w każdy sposób.


Cięcie metalu
Author: http://www.sxc.hu
Source: http://www.sxc.hu


Cięcie stali w teraźniejszych czasach może dokonywać się dwoma sposobami - za pośrednictwem lasera albo przy wykorzystaniu wody. Nie da się ukryć, że każdy z tych sposobów ma pewne minusy, ale również i plusy. Nie każdy z nich będzie odpowiedni do każdego rodzaju stali, dlatego bez wątpliwości najlepiej będzie wcześniej najlepiej zorientować się, który sposób będzie właściwy do rodzaju blachy, który akurat posiadasz czy który zdecydowałeś się kupić. Dla przykładu blacha jest tak twarda, że nie każda metoda przecinania stali będzie dla niej odpowiednia.
Właściwie najbardziej popularną metodą jest obecnie cięcie stali za pośrednictwem strumienia wody (www.probudiament.pl/). Warto jednak w takich sytuacjach sprawdzić dokładnie, czy strumień wody poradzi sobie z konkretnym rodzajem stali i czy cięcie stali za pomocą strumienia wody bez wątpienia będzie opłacalne. W przypadku bowiem, kiedy masz stal trochę grubszą niż 5 - 8 milimetrów, wtedy cięcie za pomocą wody może nie zdać egzaminu. Woda sprawdza się doskonale w sytuacji kiedy masz do czynienia z dość cienką stalą. Wówczas cięcie za pośrednictwem strumienia wody kategorycznie będzie najlepszym pomysłem.


Jeśli cięcie za pomocą wody nie sprawdzi się w wypadku Twojej stali, wtedy powinieneś zdecydować się na cięcie za pomocą lasera lub plazmy (probudiament.pl/wiercenie.html). Wówczas trzeba liczyć się z tym, że straty materiału są stosunkowo duże, dlatego zdecydowanie musisz kupić nieco większy arkusz stali niż jest potrzebny.


W takich sytuacjach dobrze będzie zdać się na pomoc profesjonalisty - jeżeli przedstawisz swoją sytuację w sklepie i powiesz dokładnie, czego Ci potrzeba, wówczas bez wątpienia ktoś najlepiej podpowie Ci, jakich wymiarów arkusz stali musisz wybrać.