Lutowanie jako najstarsza strategia spawalnicza

  • Posted on: 18 September 2017
  • By: addmean
Lutowanie to najdawniejszy sposób spawalniczy. Jest to metoda łączenia materiałów która zapewnia połączenie o fizycznej jedności, wykonane spoiwem o temperaturze topnienia niższej od temperatury topnienia materiałów łączonych. Materiały dodatkowe stosowane w trakcie lutowania to lut oraz topnik lutowniczy, które są niezbędne do lutowania.
spawanie
Author: Aiko, Thomas & Juliette+Isaac
Source: http://www.flickr.com
W procesie lutowania elementy łączone trzeba bezpośrednio przed zespojeniem bardzo dokładnie wyczyścić z warstwy tlenków, niemetalicznych powłok ochronnych, tłuszczu oraz z zabrudzeń. Wykonuje się to automatycznie (szczotkowanie, piaskowanie, ścieranie) lub (www) chemicznymi (trawienie i odtłuszczanie). Później już na wyczyszczone części nakłada się lut i topnik. Lut układany jest zazwyczaj w postaci odpowiedniej kształtki bezpośrednio na szczelinie lutowniczej lub u wylotu szczeliny. Topnik natomiast w postaci płynu lub (zobacz) pasty rozsmarowuje się po powierzchniach stykowych złącza a także bezpośrednio przyległych do nich powierzchniach elementów, a również smaruje się na kształtkę spoiwa.
Spoiwa najczęściej spotykane są w formie drutu, płytek, pałeczek, albo proszków. Skład spoiw określony jest w normie DIN EN 29453.

Topnik jest to substancja chemiczna zmniejszająca temperaturę lutowia,zatrzymująca jego utlenianie, pozwalająca na szybsze rozprowadzenie i głębsze przeniknięcie w porowate faktury metalu. Topniki mogą występować postaciami najczęściej żrących płynów, specjalnie przyrządzonych past lub postać stałą (np. kalafonia). Chlorek cynku rozpuszczony w wodzie, stosowany może być podczas lutowania miejsc trudno dostępnych, zespalaniu metali gładkich mających niedużą porowatość struktury, lub przy usuwaniu zanieczyszczeń.

Do lutowania służy lutownica. Lutownica składa się z kolby służącej za uchwyt oraz grotu do lutowania, więc części bezpośrednio stykającej się ze spoiwem. To najprostszy rodzaj lutownicy. Są również urządzenia z elektrodami do lutowania, gazowe w których możliwe jest lutowanie z grotem do lutowania jak też bez niego - groty miedziane. W tym drugim przypadku grot zastępowany jest strumieniem gazu o wysokiej temperaturze. Inne istotne akcesoria to nasadki.