Co sądzić o pomiarze kosztów ogrzewania? Jakiego typu urządzenia są do tego najlepsze? Co powinniśmy wiedzieć?

  • Posted on: 18 August 2017
  • By: addmean
Instalacja podzielników kosztów ogrzewania w domach dosyć często powoduje, iż staramy się bardzo ograniczać zużywanie ciepła, by zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Tego typu postępowanie jest jednakowoż niezgodne z przepisami prawnymi, bo jak wentylacja źle funkcjonuje, to może doprowadzić do niebezpiecznego w skutkach zawilgocenia pomieszczeń.

Mimo że systemy rozliczeń kosztów ogrzewania (zobacz: http://bmeters.pl/pl/podzielniki_kosztow_ogrzewania/259/) stosownie do zużycia ciepła w mieszkaniu, jakie opierają się właśnie na tego typu podzielnikach kosztów, działają już w naszym kraju długo, gdyż od 1992 roku, to jednakże bez przerwy budzą liczne nieporozumienia i są powodem skarg oraz zażaleń. Wiele takich niedobrych opinii bierze się ze złej woli albo braku wiedzy mieszkańców, ponieważ podzielniki kosztów ogrzewania to ciekawe rozwiązanie. Mieszkańcy niestety często sądzą, iż jesteśmy w stanie ograniczać zużycie ciepła, a ponadto nie jesteśmy zmuszeni zrezygnować z komfortu cieplnego.BMeters
Source: flickr.com
Stosuje się więc różnorakie zamienniki do ogrzewania domów. Za taki stan rzeczy dość często odpowiadają właściciele i zarządcy budynków, gdyż posiadają oni ustawowy obowiązek aby nie tylko rozliczać koszty ogrzewania w mieszkaniach w zgodzie z ich użyciem, do czego najlepsze są podzielniki kosztów ogrzewania, lecz jednocześnie przypominać mieszkańcom o niezbędności oszczędzania energii. Dzieje się tak, gdyż każda z oszczędzonych porcji paliwa będzie przyczyniać się do zminimalizowania zanieczyszczenia powietrza. To sprawia, iż pojawia się bardziej niska emisja dwutlenku węgla, natomiast jego zbyt duża ilość przyspiesza niezbyt korzystne zmiany klimatu.

Zarządca musi mieć na uwadze, aby wybrać właściwe ciepłomierze do mieszkań, gdyż dzięki nim można sprawdzić jak duże jest zużycie energii. Oczywiście wszystko zawsze należy omawiać z mieszkańcami, bo nie może być tak, że instaluje się ciepłomierze (polecane ciepłomierze), które nie będą najlepsze dla mieszkańców. Z pewnością nie możemy ich lekceważyć, ale też powinniśmy posłuchać się ekspertów, jacy wiedzą jak wybrać najbardziej odpowiedni sprzęt. Zamiast ich lekceważyć należy spokojnie i dokładnie wszystko tłumaczyć, to sprawia, że energia będzie zaoszczędzona i mieszkańcy będą zadowoleni. To jest więc rozwiązanie dla wszystkich, najlepiej więc o tym pamiętać.